رفتن به مطلب

کاربران گرامی، از ارسال مطالبی که با موضوع انجمن همخوانی ندارند بپرهیزید، در صورت مشاهده با کاربر متخلف برخورد خواهد شد.

 • مطالب مشابه

  • توسط Mehrsam_10
   در این مطلب به بررسی مهمترین معیارها، برای انتخاب یک هارد مناسب پرداخته ایم.
   هارد دیسک، حافظه ایه که به خاطر جنس سخت و قابل حمل نبودنش، به این نام معروف شده، و در مقابل فلاپی یا دیسک نرم قرار داره؛ هرچند، امروزه هارد دیسک های قابل حمل اومده و فلاپی هم تقریبا از رده خارج شده.
   اهمیت و وجود هارد در هر سیستم بر کسی پوشیده نیست؛ از خود سیستم عامل گرفته تا همه برنامه ها و نرم افزارها و همه فایل هایی که روی درایوهای هارد نصب یا کپی می کنیم، همه و همه روی این دیسک سخت قرار دارد. هارد دیسک یک حافظه مغناطیسیه که میشه اون رو نوعی حافظه ROM دانست، با این تفاوت که توانایی خواندن و نوشتن اطلاعات به طور همزمان رو داره و در واقع معروف ترین حافظه پایدار و ثابت رایانه است که با قطع جریان برق، اطلاعات آن حذف نمیشه. هر سیستم، حداقل 1 هارد دیسک نیاز داره، اما می تونه از چند هارد دیسک در کنار هم برای بالا بردن حجم ذخیره اطلاعات استفاده کرد.
   1. اولین ملاک انتخاب هارد دیسک مناسب، ظرفیت و حجم اونه.
   منظور مقدار داده هاییه که هارد می تونه ذخیره و ثبت کنه. امروزه این حجم مدام، رو به افزایشه و از حد گیگابایت به ترابایت رسیده. معمولا ظرفیت های 250، 320، 500 گیگابایت و 1، 2 و 4 ترابایت در بازار موجوده
   2. دومین ملاک، زمان دسترسی یا تقاضا یا همون (Access / Seek time) ـه.
   یعنی زمانی که برای مشخص کردن مکان فایل ها و دسترسی به اطلاعات آونهاست. این زمان برحسب میلی ثانیه (ms) بوده و هرچه کمتر باشد، هارددیسک زمان دسترسی سریعتری داره.
   3. سایز و اندازه هارددیسک هم از جمله ملاک های انتخاب اونه.
   این اندازه در رایانه های رومیزی و سیستم های معمولی 3.5 اینچی بوده اما در لپ تاپ ها معمولا 2.5 و 1.5 اینچیه. سرعت، ظرفیت، قیمت و سهولت استفاده، دلایل اصلی استفاده از هارددیسک های 3.5 اینچی نسبت به 2.5 اینچیه. سریع ترین سرعت خواندن هارد 3.5 اینچی حدود 131 مگابایت در ثانیه است. اما این سرعت در هارد 2.5 اینچی حدود 101 مگابایت در ثانیه است و قیمت این هارد هم بالاتر از مدل 3.5 اینچی است.
   4. نوع اتصال هارددیسک به مادربرد هم نکته ایه که نمیشه ازش صرفنظر کرد.
   برای هارددیسک های داخلی (Internal) این نوع اتصال به صورت IDE، و اتصال SATA برای هاردهای جدیدتره و برای هاردیسک های خارجی (External) این اتصال می تونه SATA، eSATA یا2.0  USB (یو اس پی دو) یا USB 3.0 باشه. امروزه انتخاب رابط ساتا باعث سرعت بالای انتقال اطلاعات می شه.
   5. یه ملاک سنجش حرفه ای برای انتخاب هارددیسک، سرعت انتقال داده یا همون DTRـه.
   این ملاک را پهنای باند واسط یا Interface Bandwidth نیز میگن که در هارد سریال یا ATA، حدود 100 و 133 مگابایت و در هارد SATA حدود 150 مگابایت در ثانیه است. این عدد معمولا روی هارددیسک هم مشخص شده.
   6. هارد دیسک، دارای سرعت دوران یا RPM  هم هست که ملاک خوبی برای انتخابِ بهتره.
   منظور سرعت چرخش صفحات هارددیسک در دقیقه بوده که هر چه این عدد بالاتر باشد، سرعت خواندن و نوشتن هارد بیشتر و طبیعتا قیمت اون، گرونتر بشه. این سرعت، امروزه معمولا 5400 و 7200 دور در دقیقه هست.
   7. حافظه موقت بافر یا Cache برای هارد دیسک هم ملاک دیگری برای انتخاب هارد دیسکه.
   Cacheچیپ های حافظه ای اند که روی هارد دیسک قرار داشته و به دلیل این که به مراتب سریع تر از هارددیسکند، برای ذخیره موقتی آخرین اطلاعات استفاده شده، به کار میرن. در صورتی که مجددا به آن اطلاعات نیاز داشته باشیم، لازم نیست از روی هارد دیسک بخونه، بلکه به طور مستقیم از چیپ حافظه استفاده میشه که کمک به بارگذاری و Load کردنِ اطلاعات می کنه. معمولا این حافظه در حدود 2-4-8-16-32 MBـه که هرچه بالاتر باشه، هارددیسک سریع تر عمل می کنه.
   8. نوع هارد ملاک بعدیه و انواع این هاردها عبارتند از:
   الف- هارد IDE / ATA / PATA:
   IDE یک استاندارد سریع و ارزونِه و یکی از مهم ترین اینترفیس های حافظه سخته. نام IDE یا EIDE معمولا توسط فروشندگان سخت افزاری استفاده میشه و ATA نام کابل رابط میان این درایوها و کانکتور روی مادربرده. به دلیل این که این درایوها، از تکنولوژی موازی استفاده می کنن، به اونا PATA هم گفته میشه.
   ب- تکنولوژی های متفرقه ای مثل Fast ATA / Ultra ATA / UDMA  / UIDE / AT-6 این موارد، هر کدام یک تکنولوژیند که برای مدت زمان زیادی مورد استفاده قرار نگرفتند.
   ج- هارد اسکازی  هم یه مدل هارده که از همین رابط استفاده کرده و بیشتر در سِرورها بکار میره. اما مزیت این هاردها چیه؟
   اول اینکه کارایی بیشتری نسبت به ATA و SATA به خصوص در عملکرد چند وظیفه ای دارن. دوم  اینکه اتصال چند درایو به صورت زنجیره ای روی یک رابط امکان پذیره. اما امروزه به دلیل قیمتِ گرانِ اسکازی، رابط SATA به تدریج جای اون رو گرفته.
   د- هارددیسک SATA را دیگه همتون باید بشناسین. تکنولوژی جدیدیه که از Serial ATA اومده و اطلاعات را از طریق کابل نازک تری نسبت به IDE انتقال میده.
   ازمزایای SATA نسبت به PATA میشه به:کابل های زیباتر و نازک تر، نصب آسان تر این درایوها، سرعت بالاتر انتقال اطلاعات به خاطر پهنای باند بیشتر، عدم نیاز به تغییر پین ها در هارددیسک و قابلیت اطمینان بیشتر نام برد. SATA و ATA Serial در سطح الکتریکی و فیزیکی باهم سازگاری ندارن و برای ارتباط اونا باهم، مبدل هایی وجود داره
   امروزه نوع ساتا هم، ملاک مهمی برای انتخاب یه هارده خوبه. معمولا SATA II (ساتا دو) و SATA III (ساتا 3) با سرعت انتقال 6 گیگابیت در ثانیه روی مادربرد قرار داره که هارد می تونه به اونا وصل بشه. البته مینی و میکرو ساتا هم در برخی موارد وجود داره.
   ساتای خارجی  که به اختصار بهش eSATA میگن، پورتی برای اتصال درایوهای هارد دیسک خارجیه و به عنوان جایگزین برای USB 2.0 و پورت فایروایر استفاده می شه.
   ه- اما یکی از مهمترین و پرکاربردترین هاردهای امروزی، هاردِ خارجیه.
   معمولا خود این حافظه به دو شکله: رومیزی (Desktop) و پاسپورتی یا قابل حمل (Passport & Portable). نوع خارجی یا رومیزی معمولا سنگین بوده و دارای پورت USB یا eSATA برای اتصال به رایانه است و امروزه در حجم های بالا عرضه می شه.
   اما نوع پرتابل که معروف به پاسپورتیه، به راحتی قابل حَمله و به راحتی با یک پورت USB 2.0 یا USB 3.0 امروزه به عنوان پرحجم ترین وسیله ذخیره سازی قابل حمل شناخته می شه که معمولا 500 گیگابایت، 1 – 2 و 4 ترابایتی اون در بازار موجوده.
   و- هاردهای SAS هم نوع جدیدی از هارد دیسکه که سایز کوچکتر اما سرعتِ مشابه SCSI داره، یعنی حدود 15000 دور در دقیقه.
   ز- یه نوع پرسرعت دیگه از هاردها، هارد دیسک SSD  معروف به هارد دیسک حالت جامده. در ساختار اونا، هد و دیسک گردان نبوده و تکنولوژی ساختشون شبیه فلش دیسک هاست اما از همان رابط IDE و SATA برای ارتباط بهره می برن.
   ظرفیت SSDها تقریبا از 16 گیگابایت گرفته تا 512 گیگابایت می رسه و در ساخت اونا معمولا از تکنولوژی NAND استفاده میشه. به دلیل قیمت بالا، حجم اونا هنوز زیاد بالا نرفته.
   اما از مزایای SSDها میشه به این موارد اشاره کرد: نداشتن دیسک گردان باعث شده این حافظه ها با ضربه خراب نشود و میزان زیادی در مصرف برق صرفه جویی بشه و حرارت کمتری تولید بشه.///  سرعت SSD در بعضی موارد تا 2 برابر هاردها گزارش شده. سریع ترین SSD می تونه داده ها را با سرعت بالاتر از 230 مگابایت در ثانیه بخونه و چون قسمت های قابل حرکت مثل هارددیسک معمولی نداره، کاملا بی صداست.///  هاردها در دامنه دمای خاصی کار می کنن اما SSDها چنین حساسیتی ندارن.
   طول عمر بالای SSDها هم در نوع خودش بی نظیره و می تونه تا حدود 200 سال کار کنه.
   به خاطر این مزایاست که SSD بهترین گزینه برای انتخاب برای لپ تاپ ها و دستگاه های قابل حمله: تحمل ضربه، مصرف برق کمتر، حرارت کمتر، سرعت بالاتر، بی صدا کار کردن، حساس نبودن به دمای محیط، طول عمر بالا و ... تنها عیب این نوع حافظه ها، قیمت بسیار گران اوناست!
   9. همان طور که در برنامه 67 ام در راهنمای خرید فلش مموری هم گفتیم: ملاک هایی مثل ظاهر که سلیقه ایه، وزن، گارانتی، و البته قیمت مناسب هم جزء ملاک های دیگه ی انتخاب هارد مناسبه. اگر هم نمی خواین زیاد هزینه کنین می تونین همان طور که در برنامه 69 به روز اشاره کردیم از فضاهای ابری به صورت آنلاین استفاده کنین. باز هم تاکیید می کنیم در این حالت اطلاعات شما روی هارد های سرور دیگه موجوده پس در استفاده از این فضا ها حسابی دقت کنید
    
    
   منبع====> brooz.tv3.ir
Admin

راهنمای خرید کامپیوتر با بودجه یک میلیون و 200 هزار تومان

پست های پیشنهاد شده

خرید کامپیوتر با بودجه یک میلیون و 200 هزار تومانی

برای خرید سخت افزار و قطعات کامپیوتر  باید اطلاعات کافی داشته باشید، انتخاب درست قطعات باعث استفاده بهینه از بودجه شما می شود. متاسفانه در بازار امروزی کامپیوتر که در چند سال اخیر با رکود مواجه بوده است خرید یک کامپیوتر متناسب با نیاز و بودجه شخص بسیار مشکل است، زیرا فروشندگان برای فروختن اجناس خود از هر روشی استفاده می کنند، شما می توانید با خواندن این مقاله و بالا بردن سطح اطلاعات خود با خیالی آسوده سیستم کامپیوتر آینده خود را خریداری نمایید.

مقدمه

به نظر شما با بودجه محدود و تا سقف یک میلیون و 200 هزار تومان چه کامپیوتری می توان خرید؟ و این کامپیوتر مناسب چه کارهایی است؟ از دید خیلی از دوستان امکان خرید یک سیستم مناسب با این بودجه وجود ندارد، اما این باور غلط است. با این بودجه نمی توان انتظار کارایی بسیار بالایی از آن داشت اما برای انجام کارهای روزمره، اداری، دیدن فیلم، گشتن و گذار در اینترنت، آفیس و حتی فتوشاپ (به صورت غیر حرفه ای) مناسب است.

پردازنده Intel Celeron G1840 با گرافیک مجتمع Intel® HD Graphics

Intel Celeron G1840 یکی از ارزانترین پردازنده های سری Haswell شرکت اینتل محسوب می شود. این پردازنده دارای 2 هسته پردازشی با فرکانس مرجع 2.8 گیگاهرتز است و از معماری ساخت 22 نانومتری بهره می برد. این پردازنده تا 32 گیگابایت حافظه رم از نوع (DDR3-1333, DDR3L-1333 @ 1.5V) را پشتیبانی می کند. 1840 نیز همانند دیگر پردازنده های این سری دارای یک پردازنده گرافیکی مجتمع می باشد، گرافیک Intel® HD Graphics دارای فرکانس پایه 350 مگاهرتز است و از حداکثر 1.7 حافظه گرافیکی نیز پشتیبانی می کند، حداکثر رزولوشن قابل پشتیبانی با پورت HDMI 1080×1920 و با پورت VGA 1200×1920 می باشد. پردازنده های جدید سری سلرون (Celeron) اینتل نسبت به نسل های گذشته خود بسیار پیشرفت کرده اند، و دارای قدرت پردازش بسیار مناسبی نسبت به قیمت خود هستند و یکی از دلایل انتخاب این پردازنده این است. گرافیک مجتمع Intel® HD Graphics نیز برای دیدن فیلم ها با رزولوشن فول اچ دی، اجرای بازی های قدیمی و سبک امروزی مناسب است و برای انجام کارهای روزمره به غیر از گیمینگ مناسب می باشد.

پردازنده 1840 اینتل علاوه بر داشتن پردازش قابل قبول و گرافیک مجتمع قیمت بسیار مناسبی دارد.

در تصویر زیر بنچمارک پردازنده اینتل G1840 در کنار  جدول قیمت در برابر کارایی را مشاهده می کنید:

Intel Celeron G1840.png

مادربرد ASROCK H81M-VG4

مادربرد ASROCK H81M-VG4 از اکثر پردازنده های نسل چهارم اینتل (Intel® Core™ i7/i5/i3/Xeon®/Pentium®/Celeron®)  با سوکت 1150 را پشتیبانی می کند. بر روی این مادربرد دو جایگاه اسلات رم با قابلیت پشتیبانی از حداکثر 16 گیگابایت رم از نوع DDR3 و DDR3L تعبیه شده است. چهار عدد پورت ساتا برای نصب کردن هارد و درایو نوری، یک عدد اسلات کارت گرافیک و یک عد اسلات Pci Express برای نصب کارت های دیگر وجود دارد. در قسمت پشت مادربرد نیز چهار عدد پورت USB 2.0، دو عدد پورت USB3.0، یک عدد پورت PS2، یک عدد پورت VGA، یک عدد پورت شبکه و خروجی های صدا قرار دارد.

 مادربرد ASROCK H81M-VG4  دارای قیمت مناسب در کنار امکانات معقول است، و در آینده نیز می توان به راحتی قطعات را ارتقا داد.

ASROCK-H81M-VG4.jpg

رم و هارد دیسک

رم انتخاب شده برای این سیستم ارزانترین مدل 4 گیگابایتی در بازار است، رم کینگستون مدلKingSton KVR DDR3  دارای فرکانس پایه 1333 مگاهرتز می باشد و با توجه به ظرفیت نسبتا بالایی که دارد برای این سیستم مناسب است. از آنجایی که این سیستم برای دیدن فیلم و آرشیو اطلاعات مناسب است، انتخاب یک هارد با ظرفیت بالا بسیار ضروری است، هارد سیگیت مدل  ST1000DM010 BarraCuda با ظرفیت 1 ترابایت یکی از بهترین گزینه هاست، این هارد دارای 64 مگابایت حافظه کش و هد با سرعت 7200 دو در دقیقه می باشد و آمار خرابی بسیار پایینتری نسبت به دیگر رقبا دارد.

هرچه میزان ظرفیت رم بالاتر باشد به شما اجازه می دهد برنامه های بیشتری را به طور همزمان باز کنید و از کند شدن سیستم جلوگیری می کند، با این میزان رم به راحتی می توانید برنامه سنگینی مانند فتوشاپ را نیز اجرا کنید.

هارد با ظرفیت 1 ترابایت به شما کمک می کند که اسناد، فیلم ها و فایل های شخصی خود را بدون نگرانی از پر شدن حجم آن ذخیره کنید.

مانیتور SAMSUNG LS19F355HN

برای این سیستم که یکی از کاربرد های اصلی آن دیدن فیلم و انجام کار های اداری است، انتخاب یک مانیتور برای جلوگیری از خستگی چشم های کاربر بسیار ضروری است. مانیتور LED 19 اینچ سامسونگ مدل  LS19F355HN از پنل TN بهره می برد، از مزایای این پنل می توان به جلوگیری از خستگی چشم ها در استفاده های طولانی مدت اشاره کرد. زمان پاسخگویی این مانیتور 5 ثانیه می باشد و دارای زاویه دید نسبتا خوبی است.

این مانیتور دارای اندازه مناسب، زاویه دید خوب و همچنین پنل TN است و برای انجام کارهایی از جمله دیدن فیلم، وب گردی، کار های اداری و آموزشی بسیار مناسب است.

Samsung LS19F355HN.jpg

کیس، پاور و درایو نوری

کیس گرین مدل هیوا (Green Hiwa) با اندازه کوچک و ظاهر زیبای خود برای این سیستم مناسب است. این کیس حدود 3.45 کیلوگرم وزن دارد و مادربورد های تا سایز ATX را پشتیبانی می کند. کیس هیوا علی الرغم اندازه کوچکش بسیار جادار است و امکان نصب دو عدد درایو نوری، یک عدد درایو جامد 2.5 اینچی SSD و سه عدد هارد دیسک 3.5 را دارد. پاور یکی از اجزای بسیار مهم کامپیوتر است و باید در انتخاب آن بسیار محتاط بود، زیرا پاور مناسب عملکرد و عمر تمام قطعات داخلی سیستم را تضمین می کند. پاور تسکو مدل TSCO TP 570W یک پاور با کیفیت و با قیمت مناسب است. این پاور دارای توان واقعی 230 وات به صورت پیوسته می باشد و برای این سیستم کاملا مناسب می باشد. برای این سیستم که کاربری اداری و آموزشی دارد وجود یک درایو نوری بسیار ضروری است، درایو نوری Pioneer DVR-221CHV .با عملکرد مناسب و طول عمر بالا انتخاب شده است.

Green-Hiwa-Case.jpg

لیست قطعات کامپیوتر با بودجه یک میلیون و 200 هزار تومان

پردازنده

Intel Celeron G1840 2.8GHz

118 هزار تومان

مادربرد

ASROCK H81M-VG4

188 هزارتومان

رم

KingSton KVR DDR3 4GB 1333

98 هزار تومان

کارت گرافیک

مجتمع با پردازنده

---

هارد

Seagate ST1000DM010 BarraCuda 1TB 64MB

183 هزار تومان

درایو نوری

Pioneer DVR-221CHV

44 هزار تومان

پاور

TSCO TP 570W

62 هزار تومان

کیس

Green Hiwa

69 هزار تومان

مانیتور

SAMSUNG LS19F355HN

327 هزار تومان

جمع کل:

یک میلیون و 89 هزار تومان

چه انتظاری از این سیستم باید داشت و برای چه کسانی مناسب است؟

این سیستم با توجه به قطعاتی که دارد برای استفاده های روز مره، وبگردی، کار با نرم افزار های آفیس، کارهای اداری و کارمندی، آموزشی و... مناسب است. این کامپیوتر برای دانشجویان و دانش آموزانی که قصد یادگیری و همچنین انجام فعالیت های آموزشی را دارند نیر پبشنهاد می شود. از مزایای این سیستم می توان به پردازنده با پردازش مناسب، میزان رم بالا و فضای ذخیره سازی زیاد اشاره کرد، همچنین در آینده می توان با اضافه کردن یک عدد ماژول 4 یا 8 گیگابایتی رم و خرید پردازنده قویتر از این سیستم تا چند سال دیگر استفاده کرد، همچنین این سیستم حداقل تا 2 سال دیگر نیاز به ارتقا ندارد.

 

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

×